Co to są zawroty głowy?
Zawroty głowy są z definicji stanem, gdzie następuje złudzenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała, często z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami. Zlekceważone mogą skutkować trwałym uszkodzeniem struktur mózgowych, prowadzić do paraliżów, a nawet śmierci.
Jakie są przyczyny zawrotów głowy?
Przyczyn zawrotów głowy jest wiele i nie są one jednorodne. Często zdarzają się u młodych ludzi, którzy doświadczają gwałtownych przemian hormonalnych, w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu lub w przypadku nagłej zmiany pozycji ciała.
U osób starszych podłoża zawrotów głowy są już poważniejsze i wymagają bacznej analizy. Zawroty głowy mogą dotyczyć zmian neurologicznych, sercowo–naczyniowych, psychogennych bądź laryngologicznych.
Zawroty głowy to zaburzenia części układu nerwowego, odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi i prawidłowej postawy ciała. Uszkodzenie struktur takich, jak wzrok, słuch i błędnik oraz komunikacji między nimi powoduje stan, który określany jest terminem zawroty głowy.
Lista przyczyn jest długa: niskie stężenie glukozy we krwi, wspomniana zmiana pozycji ciała, zaburzenia dopływu krwi do mózgu (na przykład w zwężeniu światła tętnicy szyjnej u osób ze zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa), udar mózgu, guz mózgu lub krwotok wewnętrzny w mózgu, zatrucia tlenkiem węgla (częste zjawisko zimą w domach z nieszczelną instalacją gazową), choroba lokomocyjna i inne.
Zawroty głowy – objawy:
Najczęściej zawroty głowy są związane z chwilowym niedotlenieniem mózgu, zmianą pozycji, niskim ciśnieniem. Takie dolegliwości powodują szybkie mijanie zawrotów.
Zawroty mogą trwać od kilku minut nawet do kilkudziesięciu godzin, a nawet dni. Osoba, która doświadcza zawrotów, nagle zaczyna czuć się jak na karuzeli, kręci się jej w głowie, w uszach często słychać dzwonienie i szumy, występuje problem z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi, towarzyszy temu lęk i strach, a nawet atak paniki, nudności, wymioty, nagłe odczucie zimna bądź gorąca. Zdarza się, że stanem następującym jest omdlenie.
Leczenie domowymi sposobami – czy możliwe?
W zależności od przyczyn zawrotów głowy można zastosować samodzielne leczenie, łagodzące objawy choroby. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, unikać wysokiego nasłonecznienia.
Przydatna jest też akupresura w postaci uciskania nasady nosa kciukiem i palcem wskazującym. Osoby ze skłonnością do zawrotów głowy powinny pić miętę lub stosować preparaty z miłorzębem japońskim oraz zadbać o niskotłuszczową dietę z dużą ilością warzyw i owoców.
Głód i duże stężenie kofeiny (częste kawy) mogą potęgować zawroty — warto ich unikać.
Zawsze jednak należy udać się do lekarza, jeśli zawroty głowy są nawracające, uporczywe bądź bolesne i wieloobjawowe.
Kiedy należy iść do lekarza?
Zawroty głowy dotyczą bardzo wrażliwego, a jednocześnie ważnego obszaru w organizmie człowieka – głowy i mózgu, dlatego do lekarza powinny udać się osoby, które mają nawracające zawroty głowy, połączone z bólem, straciły przytomność, odczuwają drętwienie kończyn i osłabienie ich mięśni, mają problemy z mówieniem i widzeniem, podczas zawrotów odczuwają bóle w klatce piersiowej, a także wyczuwają nierówną pracę serca.
Zdecydowanie każdorazowy uraz głowy wymaga wizyty u lekarza, podobnie jak w przypadku sztywności karku, wysokiej gorączki i występujących zaburzeniach wzroku bądź słuchu. Można się udać do lekarza pierwszego kontaktu, laryngologa, okulisty bądź bezpośrednio neurologa, którzy poza standardowym wywiadem, mogą zlecić dodatkowe badania (między innymi próba błędnikowa, oceniająca narząd równowagi, badanie audiometryczne słuchu i ENG i VNG, czyli elektro i wideonystagmografia, badające potencjały elektryczne w czasie oczopląsu).
Zawroty głowy – jak się leczy ?
Leczenie zawrotów głowy jest uzależnione od przyczyny tego stanu. Z lekarstw lekarz może przepisać, w zależności od powodu, leki o charakterze neuroleptycznym, przeciwhistaminowym, naczyniowym czy neurostymulującym, a także betahistynę czy piracetam.
Bardzo ważna jest też opieka psychologiczna pacjenta, który często przy zawrotach głowy odczuwa lęk i niepokój.
Lekarz szczegółowo i spokojnie objaśnia naturę schorzenia, a w zależności od przypadku – zapisuje dodatkowe leczenie przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe, po konsultacjach z neurologiem bądź psychiatrą.