Po co badania w ciąży?

Badania w czasie ciąży dają przyszłej mamie poczucie bezpieczeństwa, a lekarzowi pozwalają na właściwe prowadzenie ciąży. Dzisiejsza medycyna, dzięki odpowiedniej diagnostyce, pozwala obserwować rozwój płodowy dziecka, rozpoznawać choroby i leczyć je, a nawet operować jeszcze przed jego narodzinami. Zwiększa to szanse na szybki i bezpieczny poród, a dziecku pozwala na pełną sprawność i zdrowie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej a badaniach genetycznych przeczytaj: “Badania Genetyczne w ciąży”

Dla niektórych kobiet w ciąży, zwłaszcza tych, które wcześniej cieszyły się dobrym zdrowiem i rzadko odwiedzały lekarzy, pierwsza wizyta u ginekologa może być zaskakująca. Głównie pod względem ilości i szczegółowości pytań, które lekarz prowadzący będzie zadawał. Bez obaw – te pytania pozwalają lekarzowi na wyeliminowanie bądź wskazanie potencjalnych zagrożeń, które mogłyby się pojawić w późniejszym okresie ciąży. Dzięki temu przyszła mama będzie dokładnie wiedziała, co to jest ciąża i jak ona przebiega w jej przypadku. Dla każdego trymestru ciąży (jak liczyć trymestry ciąży można przeczytać tutaj), przeznaczone są inne badania. Pierwsza ciąża dla każdej kobiety jest nowym i często stresującym doświadczeniem. Dzięki właściwej opiece lekarza i wsparciu najbliższych staje się najpiękniejszym okresem życia – w oczekiwaniu na dziecko młoda mama przeżyje prawdziwą przemianę.

Badania w ciąży a trymestry ciąży

Dla kobiet w ciąży pierwszy trymestr ciąży to najtrudniejszy czas, zmiany w organizmie są największe, stąd też lekarz zleci wiele badań. To normalne – pierwsze tygodnie ciąży są dla dziecka najważniejsze. Maluch jest bardzo wrażliwy i wykształcają się najważniejsze dla jego rozwoju elementy. To czas, kiedy organizm młodej mamy przechodzi prawdziwą rewolucję i jej samopoczucie może być zmienne. Takie badania dla kobiet w ciąży pozwalają na odzyskanie spokoju oraz komfortowe przejście przez ten niestabilny okres.

W drugim trymestrze, siły witalne wracają do przyszłej mamy ze zdwojoną siłą, tak więc mylnie może się wydawać, że organizm mamy jak i dziecka nie wymaga większej opieki. Nic bardziej mylnego – lekarz w tym okresie nadal będzie chciał mieć wgląd w rozwój płodowy dziecka i zleci szereg badań dla kobiet w ciąży. Na szczęście liczba tych badań jest znacznie mniejsza niż na początku, a poza tym młoda mama jest już do nich przyzwyczajona. Wie już prawie wszystko o ciąży i może być spokojna o prawidłowe prowadzenie ciąży.

Trzeci trymestr dąży już do finału, czyli porodu i szczęśliwego zakończenia okresu ciąży. W związku z tym lekarz pod koniec ciąży będzie zapraszał przyszłą mamę częściej do siebie (nawet co 2 tygodnie), zleci kolejne badania i przygotuje dokumentację do porodu tak, aby w momencie rozwiązania móc skupić się na pomocy dziecku w bezpiecznym przyjściu na świat.

Jakie badania w ciąży należy przeprowadzić – przeczytaj tutaj.

Podziel się:

WhatsApp
Facebook
LinkedIn

Więcej Wiedzy

psychoonkologia

Psychoonkologia

Psychoonkologia to dość istotna kwestia przy leczeniu chorób związanych z nowotworami, ale także każdego rodzaju

Read More