Bóle jąder – bolesny temat
Bóle jąder mogą mieć różne przyczyny, ale nigdy nie wolno ich lekceważyć, ponieważ są oznakami poważnych dolegliwości i mogą wskazywać na różne choroby.
Bóle tego miejsca mogą być również objawem nowotworu.
Mężczyźni często boją się, że wizyta u lekarza urologa może mieć wpływ na sprawność seksualną oraz obniży ich poczucie atrakcyjności. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ współczesne metody leczenia tego niezwykle wrażliwego rejonu pozwalają na zachowanie, a nawet poprawę sprawności seksualnej.
Jakie są przyczyny bólu jąder?
Najczęstszą przyczyną bólu są stany zapalne, skręt jądra, a najpoważniejszą – pęknięcie tętniaka aorty brzusznej.
Często zdarzają się również fizyczne urazy, np. przy uprawianiu sportów.
Ból jąder po stosunku lub wysiłku może wskazywać na występowanie żylaków powrózka nasiennego.
Nowotwór jąder przebiega często bezboleśnie, a jeśli nawet sprawia ból, to tylko przy dotykaniu, co niestety opóźnia wizytę u lekarza, odpowiednio wczesne wykrycie raka i jego leczenie.
Bóle jąder – Objawy chorób jąder
Wspomniany wcześniej nowotwór jądra powoduje wyraźne powiększenie, obrzęk i stwardnienie jądra, a mężczyzna odczuwa dyskomfort w podbrzuszu i wyraźny ciężar w mosznie.
Bolesny skręt jąder objawia się ostrym, jednostronnym bólem o nagłym początku, promieniującym do pachwiny i podbrzusza. Jądro jest powiększone i bolesne przy dotyku, następuje zanik odruchu mięśnia dźwigacza jądra (który przy dotyku nie podciąga moszny i jądra przy dotkniętej stronie). Pojawia się także gorączka i nudności. Co ważne, ta choroba dotyka przede wszystkim noworodków i chłopców w wieku dojrzewania, praktycznie nie występuje u mężczyzn w podeszłym wieku.
Podobne objawy ma zapalenie najądrza – pojawia się ostry ból najądrza, często również jądra, a nawet zapalenie moszny. Mogą pojawić się problemy ze strony układu moczowego – częste i bolesne oddawanie moczu, wyciek z cewki moczowej.
Najczęściej powodem zapalenia jest zakażenie przenoszone drogą płciową u aktywnych seksualnie mężczyzn, rzadziej jest wynikiem refluksu moczowego do kanalików ejakulacyjnych.
Zapalenie jądra objawia się obrzękiem i bólem. Dodatkowo pojawiają się objawy typowe dla zapalenia, czyli stan gorączkowy, dreszcze, osłabienie i nudności.
Zapalenie może być powikłaniem takich chorób jak między innymi świnka, różyczka, zakażenie echowirusem czy parwowirusem. Pojawia się częściej u mężczyzn dojrzałych.
Samodzielne leczenie bólów jąder
Jeśli powodem bólu jądra jest uraz fizyczny (np. uderzenie w krocze), najlepiej położyć się i uspokoić, aby organizm mógł przywrócić normalne krążenie krwi, przeczekać ból głowy i nudności, które mogą się wówczas pojawić w odpowiedzi na stres.
Można zastosować chłodne okłady miejscowe.
Należy jednak pamiętać, aby w przypadku przeciągającego się bólu bądź pojawienia się innych niepokojących objawów (np. powiększenie bądź asymetria jąder, problemy z oddawaniem moczu, narastający ból) udać się do lekarza.
W pozostałych przypadkach, o których była mowa wyżej, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem (w przypadku skrętu jądra natychmiastowo, ponieważ wymagana jest często interwencja chirurgiczna).
Konsekwencje braku leczenia chorób jąder
Z racji specyfiki tego narządu brak leczenia chorób jąder może prowadzić do obniżenia płodności, a nawet jej zaniku, do przewlekłych stanów zapalnych i ciągłej bolesności podbrzusza, a także do konieczności amputacji chorego jądra.
W przypadku nowotworu za późna diagnostyka może być groźna dla życia i zdrowia, dlatego nie należy się bać wizyt u lekarza urologa i zleconych przez niego badań. Odpowiednio wcześnie wykryty rak jest możliwy do całkowitego wyleczenia.