Pierwszym skojarzeniem odnośnie diety w ciąży, będzie stereotyp tego, że dla kobiet trzeba przygotowywać podwójne posiłki, bo jedzą za dwóch. Nic bardziej mylnego. W oczekiwaniu na dziecko przyszła mama musi faktycznie zwrócić uwagę na swoją dietę, z racji tego, że je za siebie i maleństwo, ale nie oznacza to, że je tylko dużo więcej, niż do tej pory.
Ważna jest jakość i skład tych potraw, jednak dieta w ciąży nie wymaga rewolucyjnych zmian.
Należy stawiać na świeżość składników i proces przygotowania ich (surowizny w mięsie czy jajkach są niedozwolone), w tym zachowanie higieny.
Dla kobiet w ciąży ważne jest dostarczanie kwasu foliowego – zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego. Zaleca się przyszłym mamom zażywanie kwasu foliowego w tabletkach jako uzupełnienie niedoboru w diecie (jest obecny między innymi w pomarańczach, bobie, orzechach, słoneczniku).
Sławetne zachcianki dla kobiet w ciąży oznaczają często niespotykane i oryginalne zestawienia smaków i można im ulegać, o ile nie składają się ze składników, których należy się wystrzegać.
W ciąży jedzenie nadal ma być przyjemnością dla przyszłej mamy.
Dania typu fast food lepiej ograniczyć, a nawet wyeliminować (są pustymi kaloriami).
Dieta w ciąży – Co wolno, a czego nie należy jeść?
Płyny
Przede wszystkim należy dużo pić wody niegazowanej. Pozwala na odpowiednie nawodnienie organizmu, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, niweluje uciążliwe nudności i zaparcia, pomaga przy zgadze. Herbatę czarną lepiej zastąpić owocową bądź ziołową, mocną kawę – delikatną wersją z mlekiem. Soki owocowe (najlepiej świeże, bez dodatków) również są mile widzianymi płynami w diecie ciężarnej. Mleko jest wręcz niezbędnym źródłem wapnia i białka.
Mięso i ryby
Najważniejszą zasadą przy spożyciu mięsa i ryb jest ich przygotowanie – nie mogą być surowe. Ze względu na ryzyko zakażenia chorobami i pasożytami, odradza się spożywania np. tatara bądź sushi. Najlepsze będzie mięso białe typu drób czy indyk, w mniejszych ilościach można jeść mięso czerwone. Żelazo zawarte w mięsie jest najlepiej przyswajalne i potrzebne do rozwoju płodu. Należy spożywać mięso gotowane bądź pieczone. Odradza się spożywania wędlin i wędzonek (ze względu na dym wędzarniczy, który jest rakotwórczy) oraz pasztetów z surowymi elementami.
Owoce i warzywa
Ilość spożywanych owoców i warzyw znacznie wzrasta podczas ciąży – dziennie prawie kilogram tych produktów powinno znaleźć się w diecie dla kobiet w ciąży (pięćset gram warzyw i czterysta owoców). Witaminy i mikro oraz makroelementy są niezbędne do rozwoju płodu (ich zapotrzebowanie wzrasta dwukrotnie). Warto zadbać o urozmaicenie rodzajów warzyw i owoców, by dostarczać wszystkich składników. W zależności od dolegliwości pokarmowych ciężarnej, lepiej te produkty spożywać po obróbce termicznej (na przykład gotowanie na parze), bo na surowo bywają w ciąży ciężkostrawne.
Węglowodany i cukry
Węglowodany dostarczają naturalnego paliwa dla kobiet w ciąży i ich dzieci, stąd należy zadbać o ich odpowiednią ilość. Lepiej unikać cukrów prostych (słodyczy, białego cukru, napojów smakowych), choć ich sporadyczna obecność w jadłospisie nie będzie miała negatywnego wpływu na ciążę, zwłaszcza jeśli są zachciankami kobiet w ciąży. Najlepiej dostarczać węglowodanów złożonych, czyli kasze, ryż, ziemniaki, warzywa i owoce.
Tłuszcze
Zdecydowanie należy wymienić tłuszcze zwierzęce na zdrowsze tłuszcze roślinne. O ile masło na kanapce nie stanowi zagrożenia, tak spożywanie smalcu powinno zostać zastąpione olejami roślinnymi czy oliwą z oliwek, które dostarczają wielu witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, potrzebnych do rozwoju płodu.