Pierwsze objawy ciąży

Dla kobiet w ciąży trafne rozpoznanie objawów ich stanu jest bardzo trudne, zwłaszcza na początku ciąży. Objawy są wówczas podobne do na przykład zatrucia pokarmowego, przeziębienia lub innego stanu chorobowego, przez co mogą zostać pominięte i zignorowane.

Zdarza się również, że w sytuacji, kiedy kobieta bardzo stara się o dziecko, stres tym spowodowany może wywołać w organizmie objawy, podobne do tych w ciąży, co zostanie błędnie zinterpretowane. Występują też specyficzne reakcje, które mogą naprowadzić na trop ciąży i z dużą dozą prawdopodobieństwa dotyczą tego stanu.

Pierwsze objawy ciąży – Jakie Są Objaw?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że te objawy mogą różnić się u każdej kobiety i przebiegać inaczej. Zdarza się, że kobieta jest w stanie określić swój stan już w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu. Pierwsza ciąża jest zawsze dla kobiet zaskakująca (nawet ta planowa), ponieważ pojawiają się stany i zmiany w organizmie, do tej pory niespotykane. Pojawiały się też skrajne przypadki, gdzie kobiety aż do momentu rozwiązania, nie wiedziały, że były w ciąży. Większość przypadków jednak dotyczy okresu między czwartym a szóstym tygodniem życia zarodka, gdzie pojawiają się pierwsze objawy, a nasilają się najbardziej między dziewiątym a dwunastym tygodniem, czyli pod koniec pierwszego trymestru.

Łatwiej będzie rozpoznać swój stan kobietom, które mają regularne bądź kontrolowane miesiączki. W przypadku ich (znacznej) nieregularności, ciąża może zostać odkryta dopiero po paru miesiącach.

Charakterystyczne nudności i wymioty pojawiają się głównie rano (zdarzają się również wieczorem) i trwają nawet kilka godzin.

Zawroty głowy spowodowane są zmianami w krążeniu krwi. Krew jest kierowana do dziecka i obniża ciśnienie matki. Także, jeśli przyszła mama nie prowadzi regularnej diety i pomiędzy posiłkami jest zbyt duży odstęp czasu – wówczas spada poziom cukru we krwi.

Zaburzenia łaknienia i zmiany smaków oraz zapachów są związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie matki, a nie – jak często się uważa – w związku z pojawieniem się dodatkowego zapotrzebowania energetycznego. W oczekiwaniu na dziecko, przyszłej mamie zmieniają się smaki i czasem nawet ulubione danie staje się nieznośne.

Pojawić się może większa wrażliwość i ból piersi, sutki stają się ciemniejsze.

Pierwsze objawy ciąży – Późniejsze Objawy?

Zwiększona senność związana jest ze zmęczeniem organizmu, który przechodzi istną burzę hormonalną (znacznie wzrasta wówczas progesteron) i jest osłabiony na przykład przez słabą dietę, stres i niepokój przyszłej mamy.

Dla kobiet w ciąży zmieniają się także zapachy, stają się one wyczulone na między innymi dym papierosowy, perfumy, spaliny czy kawę. Prawdopodobnie ta wrażliwość ma chronić dziecko przed szkodliwymi dla niego substancjami – w taką ochronę wyposażyła natura przyszłe mamy.

Natomiast częste oddawanie moczu jest jednym z pierwszych objawów ciąży i spowodowane jest napierającym na pęcherz uciskiem powiększonej macicy.

Pierwsze objawy ciąży – test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej kupić w pewnym źródle, na przykład aptece. Warto zwrócić uwagę na termin ważności – stąd stacja benzynowa nie jest najlepszym miejscem zakupu testu. Test przeprowadzić jest najlepiej w okresie około dwa tygodnie po teoretycznej dacie zapłodnienia – wykonany wcześniej, może wykazywać błędne wskazania. Warto go też powtórzyć po upływie tygodnia. Jeśli pojawiają się wskazania, określające ciążę, należy udać się do lekarza. Pełne potwierdzenie ciąży można uzyskać już w szóstym tygodniu ciąży za pomocą badania wykrywającego czynność serca płodu (USG). Wówczas ciąża zostanie potwierdzona przez lekarza.

Podziel się:

WhatsApp
Facebook
LinkedIn

Więcej Wiedzy

psychoonkologia

Psychoonkologia

Psychoonkologia to dość istotna kwestia przy leczeniu chorób związanych z nowotworami, ale także każdego rodzaju

Read More