Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok – można tak nazwać stan, w którym objawy stanu zapalenia zatok utrzymują się dłużej niż przez dwanaście tygodni. Jest to stan uciążliwy, z nawracającymi stanami remisji i zaostrzeń. Zatoki to jamy wyścielone błoną śluzową i wypełnione powietrzem, które są połączone z nosem za pomocą kanalików. Dzięki nim transportowana jest wydzielina, która przez nos zostaje wydalona na zewnątrz. Zatoki mają za zadanie nawilżać i ogrzewać wdychane powietrze, są amortyzatorami dla wrażliwego mózgu i chronią go przed wstrząsami, umożliwiają odczuwanie zapachów i wpływają na modulację głosu. Występują trzy rodzaje zatok i każda z nich ma inne objawy chorobowe. Zapalenie w zatokach czołowych może rozpowszechniać się wewnątrz czaszki, w zatokach szczękowych – wpływać na stany zapalne zębów i bolesność szczęki, natomiast w zatokach sitowych – procesy zapalne mogą wpływać na opony i tkankę mózgową.

Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny.

Główną przyczyną przewlekłego zapalenia zatok są nawracające infekcje wirusowe, które wywołują stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Powstające podciśnienie i zamknięcie ujścia kanalików do nosa powoduje niewydalanie i zbieranie się zarażonej wydzieliny, stając się jednocześnie pożywką dla bakterii i wirusów. Powtarzające się infekcje powodują ciągłe namnażanie się drobnoustrojów i permanentny stan zapalny. Nawroty choroby mogą być spowodowane niedoleczeniem bądź przerwaniem procesu leczenia, alergiami, krzywą przegrodą nosową, zanieczyszczeniami środowiska, w którym przebywa chory, paleniem papierosów i niezdrowym stylem życia, a także zaburzeniami hormonalnymi i zaburzeniami immunologicznymi.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

W przewlekłym stanie objawy są mniej nasilone niż w zapaleniu zatok, natomiast utrzymują się przed dłuższy czas. Chory często już przyzwyczaja się do tych objawów i zdaje się ich nie zauważać. Stany bólowe głowy są mniejsze, nie jest odczuwalny również ból, tylko ucisk lub rozpieranie nasady nosa. Chory odchrząkuje i ma napady suchego kaszlu oraz odczuwa stałe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, która może powodować infekcje gardła i krtani. Chory ma uczucie ciężkości w oddychaniu nosem, następują zaburzenia węchu, może pojawić się chrapanie w nocy i problemy z oddychaniem w przypadku wysiłku bądź niesprzyjających warunków atmosferycznych (wysoka temperatura, niska wilgotność).

Samodzielne leczenie – przewlekłe zapalenie zatok.

W leczeniu tej choroby można zastosować w domowych warunkach płukanie zatok (irygację) przy pomocy zestawów, które są dostępne w aptece. Zestaw taki składa się z buteleczki oraz specjalnego roztworu (izotonicznego lub hipertonicznego). Płyn wprowadza się do jednej dziurki nosa, aż przepłynie drugą dziurką. Po tym czynność jest powtarzana dla sąsiedniego nozdrza. Warto też stosować środki nawilżające z witaminą A bądź witaminą E.

Kiedy udać się do lekarza – leczenie przewlekłego zapalenia zatok

W przypadku tego schorzenia ważna jest wizyta u laryngologa, który zleci wykonanie endoskopii jamy nosowej. Terapia oparta jest na antybiotykach i nie powinna trwać krócej niż trzy tygodnie. Podawane są także lekarstwa działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Praktykuje się krople do nosa, aerozole, a w przypadku podłoża alergologicznego – kortykosteroidy. Operacyjnie leczenie tej infekcji polega na mikrochirurgii wewnątrz nosowej, podczas której usuwana jest zakażona błona i udrażniane połączenia zatok z jamą nosową.

Skutki nieleczenia przewlekłego zapalenia zatok

W przypadku zaniechania bądź niewłaściwego leczenia przewlekłego zapalenia zatok, mogą nastąpić powikłania w postaci zapalenia kości czaszki, powikłania w rejonach oczodołów i oczu oraz wewnątrz czaszki. Powikłania te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, gdyż mogą skutkować pogorszeniem wzroku lub nawet jego utratą. W skrajnych przypadkach może wystąpić zapalenie opon rdzeniowo–mózgowych, które cechują się podwyższoną śmiertelnością.

Podziel się:

WhatsApp
Facebook
LinkedIn

Więcej Wiedzy

psychoonkologia

Psychoonkologia

Psychoonkologia to dość istotna kwestia przy leczeniu chorób związanych z nowotworami, ale także każdego rodzaju

Read More