Psychoonkologia

Możesz także posłuchać tego artykułu

Psychoonkologia to dość istotna kwestia przy leczeniu chorób związanych z nowotworami, ale także każdego rodzaju innych chorób przewlekłych. Nasze samopoczucie wpływa na nasze ciała, na tyle, że od naszego nastawienia wiele zależy. Między innymi to, czy będziemy raczej zdrowieć, czy staniemy się jeszcze bardziej chorzy, albo zupełnie niewyleczalni.

Dlaczego psychoonkologia jest tak ważna?

Jeśli osoba dowie się o swojej chorobie i załamie się po takiej diagnozie. Może już popaść w coś w rodzaju depresji, a ta także jest stanem chorobowym i to dość trudnym do późniejszego wyleczenia. Jednak bywa i tak, że po kryzysie, osoba chora pozbiera się i podejmie decyzję o tyn, żeby się jednak nie poddawać. A takie podejście jest już dużo lepsze i daje większe szanse na wyleczenie nie tylko z depresji, ale także nawet ciężkich chorób onkologicznych. Pewną pochodną dziedziną psychologii stała się więc psychoonkologia czyli leczenie, a raczej prowadzenie osób chorych na raka, tak aby mogły poukładać swoje życie na nowo. Pozbierać rozproszone myśli, poukładać swoją, nową rzeczywistość. Oraz przejść przez pewnego rodzaju kryzys, związany z kruchością naszego istnienia, a także problemami, jakie niesie za sobą konieczność leczenia.

Bywa, że osoby biorące tak zwaną „chemię” mają potem problemy związane z wypadaniem włosów więc i gorszym wyglądem. Sama choroba zaś powoduje, że stają się mniej atrakcyjne, a także tracą przez to chęć do walki z tą chorobą. A także wszystkimi, innymi chorobami, które najczęściej wtedy współistnieją.

Zrozumienie swojej sytuacji to podstawa

Zrozumienie własnej sytuacji bywa dość utrudnione, a wizja własnej śmierci w niedługim czasie, bywa trudna do zniesienia. Zwłaszcza jeśli snuło się jakieś plany na dłuższą w perspektywie czasu przyszłość.

To może stać się powodem do utraty apetytu, ale także budzenia się nocą i obawy o własne życie. Z kolei takie niedospane noce, może spowodować dalsze problemy np. z funkcjonowaniem w ciągu dnia, odsypianiem itp. A ponadto, odczuwanie wielkiego i wszechogarniającego stresu, może powodować niekorzystne zmiany w organizmie. A także dodatkowe dolegliwości, związane z bólami mięśni, kręgosłupa i innych części ciała.

Podziel się:

WhatsApp
Facebook
LinkedIn

Więcej Wiedzy