Rodzaje porodów

Poród jest najbardziej oczekiwanym momentem dla kobiet w ciąży i ich bliskich. Uważa się, że moment porodu, doświadczanego dla małego człowieka, towarzyszy mu w podświadomości do końca życia. Dlatego należy podjąć wszelkie starania, aby te trudne, ale ważne wydarzenie było jak najmniej bolesne dla przyszłej mamy. Bezpiecznie dla jej dziecka oraz bezpieczne i komfortowe dla obojga. Nieustannie rozwijająca się medycyna daje coraz to nowsze i lepsze metody powitania maleństwa na świecie.

Dla kobiet w ciąży obok porodu niesłychanie ważna jest opieka lekarza prowadzącego, troskliwość personelu szpitalnego i zaufanie do położnej. Także obecność bliskiej osoby w trakcie akcji porodowej czy możliwość wyboru znieczulenia (nie wszystkie szpitale państwowe dają taką możliwość). Można przeanalizować poród w szpitalu lub w domu (jeśli ciąża przebiegała bez komplikacji, a rodząca jest silna i zdrowa). Nawet najbardziej planowa ciąża może zakończyć się nieplanowaną formą porodu. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi rodzajami, aby mieć poczucie bezpieczeństwa i pewności w tych najgorętszych chwilach.

Rodzaje porodów – Poród naturalny czyli drogami natury

Jest to fizjologiczny rodzaj porodu, w którym dziecko przychodzi na świat przez kanał rodny kobiety jej własnymi siłami. Po takim porodzie kobieta może stosunkowo szybko wyjść ze szpitala (w ciągu dwóch – trzech dni), dziecko zyskuje większą odporność i ma mniejsze ryzyko problemów z oddychaniem..

Rodzaje porodów – Poród w wodzie

Przyjście dziecka w wodzie bazuje na porodzie naturalnym, tyle że ciężarna jest zanurzona w wannie lub innym zbiorniku. Ważne jest odpowiednie dopasowanie temperatury wody, o ile ciepła woda łagodzi ból i rozluźnia ciało, tak za gorąca może szybko męczyć kobietę i zabierać jej niezbędne siły. Poród w wodzie dla kobiety jest bardziej komfortowy i mniej bolesny, powoduje mniejsze krwawienie, dla dziecka jest bardziej płynnym przejściem pomiędzy brzuchem swojej mamy a światem zewnętrznym.

Rodzaje porodów – Poród kleszczowy

Jest to rzadko praktykowany rodzaj porodu, stosowany w wyjątkowych sytuacjach, gdy przyszła mama nie ma sił na parcie, cierpi na chorobę uniemożliwiającą wysiłek (na przykład choroby serca), dziecko jest ułożone nieprawidłowo lub występują problemy z tętnem dziecka, a na wykonanie cesarskiego cięcia jest już za późno. Dziecko podczas tego porodu jest wyciągane z miednicy swojej mamy za pomocą kleszczy bądź próżnociągu. Na szczęście kobieta szybko dochodzi do siebie po porodzie a ryzyko dla dziecka jest nieznacznie wyższe niż przy porodzie fizjologicznym.

Rodzaje porodów – Cesarskie cięcie

W tym rodzaju porodu dziecko rodzi się poza drogami rodnymi swojej mamy, poprzez nacięcie jej brzucha i macicy. Zdarza się, że jest to metoda wcześniej zaplanowana, częściej jednak ten rodzaj jest stosowany w przypadkach możliwych komplikacji podczas porodu naturalnego. Tą metodą rodzą się ciąże mnogie, bardzo duże dzieci, nieprawidłowo ułożone płody lub gdy występują problemy z drogami rodnymi Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny, powrót do zdrowia kobiety trwa znacznie dłużej, niż przy porodzie naturalnym. Należy pamiętać ze jest to rozległy zabieg operacyjny i wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. Dlatego muszą istnieć niepodważalne wskazania medyczne do przeprowadzenia tego rodzaju porodu.

Podziel się:

WhatsApp
Facebook
LinkedIn

Więcej Wiedzy

psychoonkologia

Psychoonkologia

Psychoonkologia to dość istotna kwestia przy leczeniu chorób związanych z nowotworami, ale także każdego rodzaju

Read More