Poniżej można znaleźć krótką charakterystykę każdego tygodnia ciąży w pierwszym trymeście. To w tym okresie zmiany płodu są największe i najważniejsze. Ważne – wiek zapłodnieniowy określa się, dodając do daty ostatniej miesiączki dwa tygodnie (kobiety często nie są w stanie podać dokładnej daty zapłodnienia, ale najczęściej znają datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki).
Pierwszy tydzień ciąży
Poprzez połączenie komórki jajowej z plemnikiem doszło do zapłodnienia. Powstała zygota przemieszcza się jajowodem do macicy i dzieli się na mniejsze komórki. Pod koniec pierwszego tygodnia blastocysta (czyli zbiór komórek) zagnieżdża się w jednej ze ścianek błony śluzowej, wyścielającej macicę.
Drugi tydzień ciąży
Komórki w zarodku wciąż się dzielą, osiągając ilości idące w setki. Powstają podwaliny do konkretnych narządów dziecka (tak zwane listki zarodkowe). Każdy z listków odpowiada za inne narządy – pierwszy będzie początkiem dla układu nerwowego i mózgu, włosów i skóry; z drugiego powstanie układ pokarmowy, trzustka, wątroba i tarczyca, a z trzeciego rozwinie się szkielet, tkanka łączna, układy krwionośne, moczowo – płciowy oraz mięśnie. Blastocysta wypełnia się płynem owodniowym i tworzy się łożysko, a zarodek ma od pół do jednego milimetra.
Trzeci tydzień ciąży
Na początku trzeciego tygodnia zarodek zaczyna już przyjmować podłużny kształt, zbliżony do kształtu istoty ludzkiej. Zamyka się cewka nerwowa, która łączy mózg z rdzeniem kręgowym. Zarodek ma już prawie półtora milimetra.
Rozwój płodowy – pierwszy trymestr – Czwarty tydzień ciąży
Zaczyna tworzyć się serce, które wpierw jest pojedynczą rurką po to, aby po dwudziestym drugim dniu zacząć tworzyć kurczące się komory. Następuje podział mózgu na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Na głowie powstają zalążki oczu i uszu, a zarodek jest już zwiniętym embrionem. Jego długość mieści się pomiędzy trzema a czterema milimetrami.
Piąty tydzień ciąży
W piątym tygodniu ciąży rozwój płodowy nabiera tempa, zaczynając od czterech, a kończąc nawet na czternastu milimetrach długości pod koniec tygodnia. Dziecku zaczynają się wytwarzać zalążki kończyn, a w jego wnętrzu powstaje krwiobieg z własnym krążeniem.
Szósty tydzień ciąży
Na krańcach kończyn zaczynają się zaznaczać płytki dłoniowe, z których powstaną palce rąk i stóp. W sercu następuje podział na komorę lewą i prawą, wykształcają się pierwotne drogi oddechowe w postaci oskrzeli. Powstają jelita, a trzustka już zaczyna swoją pracę. Na twarzy dziecka zaczynają zaznaczać się kształty oczu, ust i uszu.
Siódmy tydzień ciąży
Ukształtował się kościec oraz znacznie wydłużył się tułów i kończyny. Zaczyna być widoczna szyja, a głowa staje się bardziej wyprostowana. Palce dłoni i stóp stają się wyraźniejsze, choć jeszcze są połączone błonką. Dziecko ma już funkcjonujące nerki, wątrobę, układ pokarmowy i krwionośny. Zaczynają różnicować się narządy rozrodcze, ale te zmiany jeszcze nie są widoczne w badaniu, nawet jeśli jest to nowoczesne badanie USG 4D.
Rozwój płodowy – pierwszy trymestr – Ósmy tydzień ciąży
Pod koniec drugiego miesiąca ciąży, płód ma rozwiniętą większość układów i narządów. Embrion przypomina kształtem już człowieka i zaczyna być nazywany płodem. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia wad wrodzonych (większa część wad powstaje do ósmego tygodnia). Dziecko mierzy między trzy a cztery centymetry długości oraz waży około pięciu gramów.
Dziewiąty tydzień ciąży
Serce dziecka jest w pełni ukształtowane, dodatkowo powstały już wszystkie narządy wewnętrzne, które teraz będą się rozwijać. Oczy zaczynają schodzić z boku głowy na jej przód, a pod powiekami (które pozostaną zamknięte do dwudziestego piątego tygodnia) powstają tęczówki. Na paluszkach powstają obrysy paznokci.
Dziesiąty tydzień ciąży
Dziecko ma już nawet sześć centymetrów długości i waży do dziesięciu gramów. Jego ciało spowija cieniutka warstwa skóry, która już zaczyna się zaróżowieć, ale nadal jest prześwitująca. Na powierzchni skóry powstają zalążki cebulek włosów. Tkanka chrzęstna, z której jest zbudowany szkielet, zaczyna być zastępowana tkanką kostną. Zaczynają być wytwarzane przez przysadkę mózgową hormony, a dziecko zaczyna spontanicznie ruszać kończynami.
Jedenasty tydzień ciąży
U dziecka pojawiają się paznokcie, a szyja zaczyna się wydłużać. Dziecko kształtem zaczyna przypominać małe jabłko. Macica kobiety zaczyna być wyczuwalna pod spojeniem łonowym. Waga kobiety zaczyna już znacznie przybierać. Serduszko bije już coraz sprawniej.
Rozwój płodowy – pierwszy trymestr – Dwunasty tydzień ciąży
W tym tygodniu praktycznie wszystko jest już u malucha na swoim miejscu. Ma też ukształtowane narządy płciowe, ale jeszcze nie da się rozpoznać płci podczas badania w ciąży. Przyszła mama zaczyna czuć się coraz lepiej, zaczyna też nabierać większej ochoty na seks. Za chwilę zacznie się drugi trymestr ciąży. Należy pamiętać o wykonaniu obowiązkowego badania USG w przedziale 11,0 – 13,6 tygodnia ciąży.
Dowiedz się więcej o rozwoju płodowym dziecka w drugim i trzecim trymestrze (terminarz ciąży).