Zapalenie pęcherza u kobiet. Infekcje pęcherza moczowego u kobiet ze względu na budowę anatomiczną (krótki odcinek dróg moczowych i położenie ujścia cewki w małej odległości od odbytu) są dość częstym i niekomfortowym rodzajem zakażenia – występują na drugim miejscu (zaraz po grypie) pod względem częstotliwości występowania.
Infekcjom najczęściej ulegają młode kobiety, które są aktywne seksualnie. W prawidłowych warunkach drogi moczowe powinny być jałowe.
Najprościej zapobiegać infekcjom pijąc dużą ilość wody (która zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów przez wypłukiwanie) oraz dbając o higienę intymną.
Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u kobiet?
Infekcje dróg moczowych pojawiają się najczęściej w okresie jesienno–zimowym, wywołane wskutek obniżonej odporności. Siadanie na zimnym podłożu, typu ławka czy murek, o którym zawsze przestrzegały mamy, powoduje wzrost ryzyka zachorowania. Stosowanie słabej jakości detergentów do higieny intymnej może zaburzać florę bakteryjną. Negatywny wpływ na ochronę przed zapaleniem pęcherza może mieć też stosowanie złych wkładek i podpasek, które potrafią wywoływać reakcje alergiczne. Dopochwowe środki antykoncepcyjne mogą też prowadzić do infekcji. Kobiety w ciąży oraz przechodzące menopauzę powinny mieć na uwadze podwyższone ryzyko zachorowania ze względu na zmiany hormonalne, które dzieją się w ich organizmach. Główną drogą zakażenia jest przenikanie bakterii do układu moczowego z cewki moczowej, rzadziej inną drogą (na przykład z krwią). Źródłem bakterii jest blisko umiejscowiony odbytu (Escherichia coli). Mogą też być przenoszone drogą płciową (między innymi wirusy czy bakterie dwoinki rzeżączki).
Jak rozpoznać zapalenie pęcherza u kobiet?
Przede wszystkim zapalenie pęcherza charakteryzuje się zwiększoną częstotliwością oddawania moczu oraz bolesność (pieczenie) w jego trakcie. Pojawia sięstan podgorączkowy lub gorączka, również bóle brzucha i okolic pochwy. Zdarzyć się może też nietrzymanie moczu bądź trudność w jego oddawaniu pomimo parcia. Występują przypadki bezobjawowego bakterimoczu, kiedy to chora nie odczuwa powyższych dolegliwości, ale w jej moczu występują groźne bakterie.
Jak sobie radzić z zapaleniem moczu u kobiet?
Przede wszystkim należy zadbać o higienę miejsc intymnych, zwłaszcza podczas menstruacji i po korzystaniu z basenu lub wspólnych natrysków, toalet, ręczników. Należy pić dużo wody (z cytryną, która zawiera witaminę C, ograniczającą rozwój bakterii) i spożywać preparaty, zawierające żurawinę, która działa moczopędnie – podobnie jak picie naparów z mieszanki ziół (pokrzywa, mniszek, bratek). Warto też spędzać dużo czasu pod ciepłą kołdrą z termoforem na podbrzuszu, gdyż dobre ukrwienie błon śluzowych przyśpiesza leczenie. Nasiadówki nad naparem z rumianku, ziela nawłoci, krwawnika i szałwii bardzo pomagają ulżyć w bólu i wspomagają tempo leczenia.
Zapalenie pęcherza u kobiet – Kiedy należy iść do lekarza?
Jeśli po dwóch – trzech dniach dolegliwości nie ustąpią, a nawet się nasilą (zwłaszcza, gdy pojawi się w moczu krew lub ropna wydzielina) i gorączka, wymioty lub nudności nie przejdą, należy zwrócić się do lekarza. Koniecznością jest również wizyta u ginekologa, jeśli infekcja pojawiła się u kobiety w ciąży. Wówczas lekarz zleci wykonanie badania moczu wraz z posiewem i najczęściej przepisze leki przeciwzapalne, a nawet antybiotyki.
Co, jeśli zapalenie pęcherza zostanie zignorowane?
Pomijając tak oczywiste nieprzyjemności, jak ciągły ból przy oddawaniu moczu, dyskomfort w obrębie dróg moczowych i przewlekłe stany zapalne, bagatelizowanie zapalenia pęcherza może skutkować ciężkim zakażeniem nerek i układu wydalniczego, co w konsekwencji może prowadzić do groźnych powikłań i konieczności hospitalizacji.