Wybór Lekarza Prowadzącego – Prowadzenie ciąży należy do bardzo odpowiedzialnych zadań, które stoją przed lekarzem. Głównym jego staraniem jest objęcie troskliwą i profesjonalną opieką przyszłą mamę oraz czuwanie nad prawidłowym rozwojem płodu. Dla kobiet w ciąży wybór lekarza jest trudnym wyborem, często kierują się opiniami swoich koleżanek (zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża), bądź dotychczasowymi doświadczeniami.
Wybór lekarza prowadzącego – Prywatnie czy na NFZ?
Na takie pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od lekarza, chociaż prywatna opieka zawiera często pakiet dodatkowych działań od ręki, a które są w publicznych przychodniach trudniej dostępne (jak na przykład badanie USG 4D). Na co zwracać uwagę dokonując tak ważnego wyboru?
Wybór lekarza prowadzącego – Zaufanie to podstawa!!!
Jeśli przyszła mama była zadowolona z opieki dotychczasowego ginekologa, pozostaje przy jego osobie aż do rozwiązania. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża, pełna nowości i nieznanych doświadczeń. Zaufanie, jakie zdobył dotychczasowy lekarz, przełoży się wówczas na większe poczucie bezpieczeństwa i pewności. Jeśli jednak będzie to lekarz, na przykład polecony przez koleżanki, powinien podczas pierwszej wizyty u ginekologa przeprowadzić dokładny wywiad. Nie należy ukrywać żadnych informacji ani bać się szczegółowości pytań – szczere odpowiedzi mają za zadanie pomóc wychwycić lekarzowi ewentualne zagrożenia i nieprawidłowości, które poznane w odpowiednim czasie, mogą zostać skutecznie wyeliminowane.
Po takim wywiadzie lekarz może zaproponować zmiany w dotychczasowym stylu życia, diecie, sposobie wykonywanej pracy, a także odpowie na wszystkie pytania ciężarnej i zaplanuje kolejne wizyty. Przeprowadzi również niezbędne badania w ciąży, w tym na przykład badanie cytologiczne czy nawet USG 4D, jeśli będzie miał taką możliwość, a także badania laboratoryjne. Jeśli ciężarna jest w grupie ryzyka, poinformuje o ewentualnych zagrożeniach i powikłaniach. Może się okazać, że wymagana jest opieka innego specjalisty (na przykład przy cukrzycy ciążowej) – lekarz prowadzący wówczas zaleci wizytę u niego, a jeśli sam nie jest doświadczony w prowadzeniu ciąż podwyższonego ryzyka, zaproponuje zmianę lekarza prowadzącego na innego.
Kontakt i dostępność lekarza
Dobry lekarz prowadzący jest dla swojej podopiecznej dostępny. O ile w ośrodkach prywatnych wizyty na konkretne terminy, gdzie nie trzeba czekać na korytarzu są standardem, tak w publicznych przychodniach również powinno zadbać się o to, by pacjentka nie oczekiwała na wizytę. Dla kobiet w ciąży każdy niepokojący sygnał jest alarmem do natychmiastowego działania. Często lekarze prowadzący dają pacjentkom swoje numery telefonów dostępne poza godzinami przyjmowania, a jeśli jest to przychodnia publiczna, która takich praktyk nie stosuje – lekarz prowadzący powinien wtedy zadbać o to, aby przyszła mama wiedziała, gdzie może szukać ewentualnej pomocy i jakie działania ma podjąć w związku z nieoczekiwaną sytuacją.
Wybór lekarza prowadzącego – Wiedza i umiejętności
Ważne jest to, aby ciężarna miała świadomość, że na każde, nawet najbardziej błahe pytanie, znajdzie u swojego lekarza odpowiedź. Dobry lekarz nie wartościuje problemów swojej pacjentki, tylko cierpliwie tłumaczy i wyjaśnia. Zdarza się, że wielu lekarzy posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, jednak mają problemy z komunikowaniem tej wiedzy, ale na szczęście coraz więcej ginekologów przykłada uwagę do nawiązania odpowiedniej relacji z pacjentką. Zawsze jednak lepiej pozostać przy doświadczonym i kompetentnym lekarzu, nawet jeśli nie wydaje się zbyt rozmowny, ale udaje mu się budować aurę spokoju i stabilizacji. Uspokojona i zrelaksowana mama dużo lepiej znosi problematyczne sytuacje, a to ma przełożenie na dziecko.
Wybór lekarza prowadzącego – Co jest najważniejsze?
Przede wszystkim oparciem przy wyborze lekarza prowadzącego dla kobiet w ciąży powinna być, poza rekomendacją koleżanek czy opinii w Internecie, własna intuicja. Jeśli lekarz nie wzbudza zaufania, należy go jak najszybciej zmienić. Nie wolno również pozwolić na to, by lekarz prowadzący obrażał w jakikolwiek sposób przyszłą mamę, jej sytuację, światopogląd. Świetnym rozwiązaniem jest wybór lekarza, który również ma praktyki w szpitalu, w którym przyszła mama może urodzić swoje dziecko i pozostać do samego końca pod opieką swojego ginekologa. Jeśli nie jest to jednak możliwe, należy zapytać o polecany szpital, w którym na przykład pracuje inny, rekomendowany przez lekarza prowadzącego ginekolog.
Drugi wybór – położna
Obok lekarza prowadzącego, drugim, równie ważnym wyborem, jest wybór położnej, która pomoże przyszłej mamie podczas porodu i przygotuje ją do tego wydarzenia – rola położnej jest niezmienna od początków historii człowieka, ponieważ kobiecie zawsze towarzyszyła druga kobieta, bardziej doświadczona i obyta z porodami, która czuwała nad ciężarną i dzieckiem. Zdarza się, że o możliwości wyboru położnej przyszłe mamy dowiadują się dopiero na sali porodowej. Natomiast taki wybór jest bezpłatny i dostępny dla każdej kobiety. Opieka jest refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, a wyboru dokonuje się poprzez wypełnienie deklaracji podobnej do deklaracji lekarza rodzinnego.
Co ważne, położna nie musi pracować w przychodni, z usług której korzystają ciężarne na co dzień. Dlatego warto poszukać rekomendacji i opinii wśród znajomych, na forach internetowych, zapytać zaprzyjaźnionych lekarzy albo swojego ginekologa. Może jednak zdarzyć się, że wybór położonej zostanie odrzucony na przykład z powodu zbyt dużej odległości między przyszłą mamą a położną, bądź zbyt dużej ilości innych podopiecznych. Lekarz prowadzący powinien poinformować ciężarną, że od dwudziestego pierwszego tygodnia ciąży do trzydziestego pierwszego, przysługują jej spotkania z położną raz w tygodniu, a od trzydziestego drugiego tygodnia – nawet dwa spotkania w tygodniu.
Wybór położnej w szpitalu
Niestety, ale w publicznych szpitalach nie ma możliwości wybrania położnej, dlatego warto wcześniej rozeznać się, jak wyglądają doświadczenia i kompetencje położnych w szpitalu, który został wybrany do porodu. Dla kobiet w ciąży jest jeszcze możliwość odpłatnego korzystania z usług położnej niezależnej, która będzie od początku ciąży do jej rozwiązania, jednak należy wcześniej sprawdzić, czy szpital, który będzie odbierał poród, pozwala na wprowadzenie własnego personelu medycznego. W prywatnych placówkach ten problem praktycznie nie istnieje – można wybrać dowolne konfiguracje opieki nad ciężarną, za które oczywiście należy zapłacić, ale w zamian za to uzyskuje się spokój, zaufanie i gwarantowany profesjonalizm.
Opieka położnej po porodzie
Po porodzie nad świeżo upieczoną mamą i jej maleństwem czuwa położna środowiskowa, która zjawia się najpóźniej do czterdziestu ośmiu godzin po zgłoszeniu narodzin. Tak zwane wizyty patronażowe będą się odbywać przez pierwsze dwa miesiące życia dziecka, podczas których położna będzie czuwać nad prawidłowym rozwojem dziecka oraz pomoże przy pierwszych dniach opieki nad niemowlakiem, a także wesprze i doradzi świeżo upieczonym rodzicom, jak dbać o potomka.
Kim jest doula?
Doula jest stosunkowo nowym zjawiskiem w polskim położnictwie. Mianem doula określa się kobietę, która jest wykształcona i doświadczona (również przez swoje macierzyństwo) i ma za zadanie wspierać fizycznie, emocjonalnie i niemedycznie przyszłą mamę oraz jej bliskich. Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że kobiety, które podczas porodu i w pierwszych dniach połogu miały obok siebie doświadczone wsparcie i pomoc, rodziły szybciej, rzadziej korzystały z pomocy farmakologicznej oraz miały mniejsze komplikacje poporodowe (na przykład depresję czy baby blues) i budowały głębszą relację z dzieckiem.